Uudised

„Raudmees tänu kellele saab Eestis raudmeheks“ ehk Urmas Paejärve ja Triathlon Estonia lugu. NB! Registreerimise soodusvoor kestab kuni 31. maini!

Mitte ainult Eestis, vaid terves Baltikumis on käesoleval sajandinumbril saanud täispikal triatlonidistantsil võistelda ja raudmehe staatusesse tõusta üksnes 43-aastase Keilast pärit Urmas Paejärve poolt korraldataval Triathlon Estonia nimelisel võistlusel. Augusti teises pooles toimuvale Triathlon Estoniale saab soodusvooruga registreerida kuni maikuu lõpuni.

2006. aastast toimunud võistlus kandis tükil ajal Eesti Täispika Triatloni ning kuni üle-eelmise aastani ka mõned aastad Mart Haruoja Mälestusvõistluse nime. Viimasel kahel korral on toimetatud juba rahvusvahelisema kõlapildiga Triathlon Estonia lipu all. Nagu heal lapsel, on sellelgi võistlusel olnud mitu nime.

Head mitmed aastad osales Urmas ka ise enda poolt korraldataval raudmehe võistlusel, ent on nüüd viimased aastat pühendunud üksnes korraldustööle. „Mõne aasta eest sai selgeks, et peakorraldaja peab tegelema ainult korraldamisega ja osalemiseks ei jää lihtsalt aega," tõdeb Urmas kogemust.


Esmakordselt osales Urmas triatlonil 2005. aasta 17. juunil Pühajärvel. Veel samal suvel võttis Urmas nõuks, et peaks ära proovima täispika triatloni. Kutsus 30. augustil sõprugi seltsiks, aga keegi ei tulnud. Nõnda tegigi üksi enda mõõdetud rajal raudmehe eksami ajaga 17:01:21.


Urmasele tähendas see täiesti uudset kogemust. Seni oli ta pigem lühikese maa ja maadlemise mees, oli ka idamaiseid võitluskunste harrastanud. Parimad tulemused on tuletõrjuja karjääriga mehel hoopis tuletõrjespordis, milles ta osales isegi Nõukogude Liidu meistrivõistlustel. „Tuletõrjesport sarnaneb rohkem omaaegse kutsemeisterlikkuse võistluse kui klassikalise spordiga, kuigi tegijad on sageli kõvad spordimehed," kommenteerib Urmas.


2006. aastal toimus Keila lähistel peetav täispikk triatlon juba võistlusena, kus lisaks Urmasele rajal veel seitse raudmeheks ihalejat. Möödunud suvelõpu Triathlon Estonial oli täispikal trassil toonasest 10 korda rohkem triatleete, sealhulgas külalisi naaberriikidest Soomest, Lätist, Leedust ja Venemaalt, samuti Suurbritanniast.


Kui tosina aasta eest pärjati numbritega 13:05:45 võidumeheks Toomas Loho, siis viimati, 2016. aastal, võttis kindla esikoha Saaremaa mees Villu Vakra ja väga kõrgest klassist lõpptulemusega 8:49:39. Tegemist oli kolmanda korraga, mil Eestimaa pinnal on täispikk triatlonidistants läbitud ajaga alla 9 tunni.


Üks esimesi, kes Villut õnnitlema sööstis oli peakorraldaja Urmas Paejärv isiklikult. Järgnes tugev ja südamlik käepigistus teineteisele, kes augustikuu pikas ja kuumas päevas olid end energiast tühjaks pigistanud. Pole see korraldajagi elu võistleja pingutustest kergem ning Urmase hingestatud panust oskavad hinnata nii tänased kui eilsed osalejad.


„Müts maha peakorraldaja Urmas Paejärve ees, et jaksab sellise ürituse korraldamisega jätkuvalt tegeleda ja pakkuda võistlejatele Baltimaades ainsat täispikal distantsil toimuvat võistlust,“ ei ole kiidusõnadega kitsi korduvalt Triathlon Estonial osalenud Aarne Vasarik. „Niikaua kui olen aeglane ja rahulik ning oman kohapeal sellist võimalust oma iga-aastane täispikk teostada, ma piiri taha ei kipu.“


Käimasoleva aasta 19. augustil juba 12. korda Triathlon Estoniat orkestreerival Urmasel on hinges üks ammune unistus.  „Eestis on olemas kõrge tasemega võistlusi, kuid tahaks selliseid, mille stardis on vähemalt 2000 inimest," räägib ta. Seni on soovitud hulgal raudmeestest jäänud Eestimaal veel vajaka. Ent mine tea, spordiharrastuse ja triatlonihuvi järjest tõusev trend võib tulevikus ka Urmase unistused reaalsuseks muuta.   


Tänavusele Triathlon Estoniale saavad huvilised registreerida soodushinnaga maikuu lõpuni. Lisaks raudmehe distantsile on sportlike soorituste seast võimalik valida ka poolpika distantsi ja sprindivõistluse läbimist.


Võistluse info ühes registreerimislingiga:

http://triathlonestonia.ee/triatlonile-registreerumine/