Uudised

Rait Ratasepp alustab reede hommikul viiekordse ultratriatloni läbimist

Selle nädala lõpus võtab ränkraske katsumuse ette Eesti ultratriatleet Rait Ratasepp, kes üritab läbida viiekordse täispika triatloni. 19 km ujumisest, 900 km rattasõidust ja 211 km jooksust koosneva ultratriatloni stardi annab Tartust pärit raudmees iseendale 10. juunil kell 9 hommikul.

Kuigi Ratasepp on viiekordsel ultratriatlonil ühel korral juba osalenud – mäletatavasti möödunud aastal Inglismaal -, on tal plaanis teha seda hoopis teises formaadis. Kui Inglismaa võistlus kujutas endast viiel järjestikusel päeval ühe täispika triatloni läbimist, siis enda korraldataval katsumusel  kavatseb Ratasepp läbida kõik alad ühtejutti.

"Ujumist teen ma basseinis, Tartu Arcticu spordiklubis," kommenteeris ultratriatleet oma reede hommikul algavat võistlusprogrammi Vikerraadiole. "Seal ma olen kõik oma ujumised teinud ja kuna see on mul juba kodune bassein, siis ma otsustasin seal teha. Välitingimustes ma juunikuus ei panustaks Eesti vetele ja seetõttu jäid ujumise kasuks sisetingimused. Kui ma seal ära lõpetan - suurusjärk võiks olla üheksast neljani koos väikeste toitumistega – siis ma istun sealsamas kohe ratta selga ja hakkan mööda Eestit liikuma. Esialgu sõidan Tartust Valka, sealt Võrru, siis tagasi Tartusse ja siis hakkan liikuma öisel ajal Pärnu poole, kuhu ma peaks jõudma varahommikul. Sealt liigun edasi Lihulasse, siis Koluveresse ja sealt Rapla kaudu läbi Kose Tapale, siis jääb Rakvere kant, kust ma tulen Mustvee kaudu ja Jõgeva kaudu tagasi Tartusse."


"Rattasõidu planeerin lõpetada kodu lähedal Raadil, siis ma saan matkaauto, mis mind saadab, ära saata. Siis tulevad mind saatma jalgratturid ja ma hakkan kodukandis jooksma. Neid ringe, mis ma olen jooksuks valinud, on ka erineva pikkusega, on nii 50-60 kui 30 ja 20 kilomeetrit.


"Magamispausi plaaniks teha enne rattasõidu lõppu, siis oleks mõistlik tõenäoliselt pool tundi kuni 45 minutit pikutada, kuna jooks ise kestab ka üle ööpäeva. Niipalju, kui ma olen selles valdkonnas kogenumate käest uurinud, siis nad on rääkinud, et väga palju ei pea tegelikult kolme ööpäeva jooksul magama."


Ratasepa sõnul ei ole antud katsumuse puhul eesmärk mitte aeg, vaid distantsi läbimine ning teadmiste ja enesekindluse kogumine hooaja kaheks viimaseks ettevõtmiseks. Nimelt on Raidul suve teises pooles plaanis osaleda esmalt Saksmaal triple ultratriatlonil (11,4 km ujumist, 540 km ratast, 126,6 km jooksu) ning seejärel kõige krooniks ka kümnekordsel ultratriatlon Šveitsis (38 km ujumist, 1800 km ratast, 422 km jooksu).


"Mul on selles mõttes vedanud hästi, et ma ei ole viieteist aasta jooksul, oma sporditegemiste jooksul, olnud vigastatud, see on suur pluss," rääkis Ratasepp oma jõudmisest tänasele tasemele. "Praegu on ta kindlasti sellepärast, et ma jälgin kõike ja oskan jälgida, aga varasemalt võib-olla lihtsalt seetõttu, et kui ma tegelesin rohkem jooksmisega, siis koormused kasvasid mõistlikult ja valmistasid mind ette selleks, et mul täna enam vigastustega probleeme ei ole."