Uudised

Rene Meimer 70! Eesti triatloni auliige tähistab juubelit.

Täna, 16. septembril, tähistab oma 70. sünnipäeva Eesti triatloni looja ja pikaajaline eestvedaja, mitmekülgne spordimees ja organisaator Rene Meimer. Aastatel 1994-96 Eesti Triatloni Liidu presidendi kohuseid täitnud Meimerit on triatlonispordile osutatud eriliste teenete eest tunnustatud alaliidu auliikme staatusega.

1949. aastal sõjajärgses Tallinnas sündinud Meimer ilmutas juba nooruses märkimisväärset talenti ja töötahet mitmel spordialal. Koolipõlves kahevõistluse ja murdmaasuusatamisega algust teinud Meimer võitis edasise karjääri vältel mitmeid medaleid Eesti meistrivõistlustelt, lisaks kahevõistluse hõbemedalile on Meimeril ette näidata ka maratonijooksu meistrikuld 1981. aastast ning 30 km maanteejooksu kolmas koht. Meimeri isiklikud rekordnumbrid maratonijooksus olid sedavõrd tugevad kui 2:27.37. Tollase silmapaistva sportlaskarjääri ajajärku jäävad ka Meimeri esimesed treeneriaastad Tallinna Keskrajooni Spordikooli suusatreenerina. 

Kaheksakümnendate alguses, kui jutud Hawaii saartelt alguse saanud triatlonispordist Nõukogude Liitu kandusid, oli Rene Meimer esimeste entusiastide hulgas, kes seda uudset ja põnevat spordiala nii organisaatori, võistluste korraldaja kui võistleja rollis Eestile tutvustama asus. Paralleelselt Aadu Peki ja Enn Udamiga korraldas Meimer 1984. aastal Otepääl ühe esimestest triatlonivõistlustest Eestimaa pinnal. Vaid kolm aastat hiljem osales Rene Meimer koos Mart Haruojaga esmakordselt täispika triatloni Euroopa Meistrivõistlustel Soomes, kus mõlemad mehed esindasid lisaks võistlemisele ka Eestit ja Nõukogude Liitu tervikuna Euroopa Triatloni Liidu (ETU) Kongressil. 

Detsembris 1988. aastal moodustasid samad mehed juba Eesti Triatloni Liidu, mille peasekretäriks ja sisuliseks eestvedajaks oli järgneval viiel aastal Meimer. Aastatel 1994-96 täitis Meimer ka alaliidu presidendi rolli. Rene Meimeri suur hetk triatlonisportlasena saabus 1989. aasta sügisel, kui ta osales kolmanda eestlasena Hawaii Ironmanil ehk täispika triatloni MM-il.

Rene meenutab tagantjärgi muheledes 30 aasta tagust Hawaii võistlust: „Ebameeldiv seik juhtus võistluseelsel õhtul vahetusalas, kuhu rattad tuli valmis tuua ja kus teostati sõiduriistade tehnilist kontrolli. Mind ei tahetud oma Harkovi tehase eksperimentaalvõidukaga starti lasta - sellist riista ei olnud jänkid vist varem näinud. Uuriti ja puuriti, kas on ikka tehniliselt korras. Aga oli, sest pikkadel laskumistel möödusin paljudest uhkete ketasratastega sõitjatest vabajooksuga nagu postist. Ja muidugi minu trump - maratonijooks. Kuigi asfaldi pinnal mõõdeti temperatuuri 40 kraadi ringis, oli see mulle nauding. Kõik tulid nagu selg ees vastu, möödusin jooksuga ca 500-st kaasvõistlejast.“

Rene Meimeri aeg triatlonimaailma unistuste jõuproovil oli toona igati muljetavaldav 10:35.33.

70. juubelit tähistava Rene suurimad võidud ja väljakutsed ei ole aga kindlasti seotud Hawaii Ironmani katsumusega. Nüüdseks enam 17 aastat tagasi sattus Meimer traagiliste tagajärgedega liiklusõnnetusse, kus kolmest autos viibinud inimesest jäi ainsana ellu just tema. Meimeri vigastused olid ülirasked: ligi kuu kestnud koomaseisund, hingamine aparaatide abil, mitmed operatsioonid sealhulgas purunenud puusaliigese vahetus. Arstide sõnade kohaselt aitas tal end raskest seisust välja vedada üksnes tugev ja treenitud süda.

Raske avarii tähendas ühtlasi pikaajalist taastumist, mis Meimeri puhul tähendas esmalt viit kuud voodirežiimi. Et uuesti jalgadele tõusta ja tasapisi liikuma hakata, võttis ta tänu ühe soomlasest sõbra soovitusele kasutusele kõnnikepid. Sellest ajast on Rene aktiivselt kepikõndi harrastanud ning muutunud ühtlasi selle liikumisharrastuse patrooniks ja eestvedajaks Eestis. 2010. aastal tegi ta läbi Rahvusvahelise Kepikõnni Liidu juhendajate koolituse ning nüüd koolitab ta ka uusi juhendajaid Eestis.

Eesti triatlonispordiga on tänane juubilar jäänud seotuks aga terveks eluks. 2013. aastal omistati Rene Meimerile Eesti Triatloni Liidu auliikme nimetus alaliidule osutatud eriliste teenete eest. Eesti Triatloni Liidu auliikmeid on tänaseks vaid kolm inimest, lisaks Meimerile ka Uno Loop ja Jüri Käen.  

Eesti triatlonipere soovib Renele tema sünnipäevaks ja edasiseks teekonnaks rohkelt õnne, tervist ja elujõudu.