Saavutussport

Saavutussport keskendub Eesti triatleetide rahvuvahelistele tiitlivõistlustele jõudmisele. Tiitlivõistlusi korraldavad maailmas kaks rahvusvahelist triatloniorganisatsiooni: Rahvusvaheline Triatloni Liit (ITU) ja Maailma Triatloni Korporatsioon (WTC). Mõlema organisatsiooni võistlustele starti saamiseks tuleb läbida keeruline kvalifikatsioonisüsteem. Konkurents on väga tihe ja omaette saavutuseks peetakse ainuüksi stardiõiguse saamist olümpiamängudel (ITU) ja Ironman Hawaiil (WTC).

Eestit on WTC PRO-karussellis esindanud Kirill Litovtšenko, Margus Tamm, Ain-Alar Juhanson, Raimo Raudsepp, Marko Albert ja Kirill Kotšegarov.

Olümpiamängude kavas on triatlon alates 2000. aastast. Eesti triatleetidest on olümpiamängudel startinud 2004 Ateenas ja 2008 Pekingis Marko Albert ning 2016 Rios Kaidi Kivioja .

Rahvusvaheline Triatloni Liit - International Triathlon Union

International Triathlon Union ehk ITU koordineerib olümpiatriatloni arengut (olümpiamängud, maailmameistrivõistlused, Euroopa meistrivõistlused) ja kvalifitseerumist võimaldavaid etappe. Euroopa meistrivõistluste, maailmameistrivõistluste ja ITU maailmakarikaetappide starti lubatakse ühtse ITU punktitabeli alusel.

Olümpiale kvalifitseerumine toimub ITU poolt tunnustatud võistlustel - World Triathlon Series, World Cup, Continental Championships. Nendel võistlustel saavad triatleedid koguda ITU Olümpia edetabelisse kohapunkte. Kohapunktide alusel jagatakse riikide olümpiakomiteedele olümpiamängudel startimise kohad. Iga sportlane tagab ainult ühe kvalifikatsioonikoha. Rahvuslikud olümpiakomiteed valivad oma riigi sportlaste seast saadud kohtade täitjad. Sportlast saab valida, kui ta kvalifitseerumiseks ettenähtud perioodi lõpuks kuulub kas ITU Olümpiaedetabelis või ITU jooksva aasta edetabelis 140 esimese triatleedi hulka.  47 meest ja naist kvalifitseerub olümpiaedetabeli kaudu. Lisaks antakse 5 kohta New Flag süsteemi alusel ehk igale maailma regioonile antakse veel 1 olümpiakoht. Koha saab riik, kelle  sportlane on olümpiakvalifikatsiooni lõppedes olümpiakohta veel mitte teeninud riikidest kõrgemail kohal ITU jooksva aasta edetabelis. Lisaks antakse 2 kohta välja ROKi ja ITU ühisel otsusel Wild Card süsteemi alusel. 1 koht antakse korraldaja maale, kui selle sportlased ei ole otse kvalifitseerinud, kuid on ITU olümpiaedetabelis või ITU jooksvas maailma edetabelis 140 parima seas.

Kokku lubatakse Olümpiale 55 mees- ja 55 naistriatleeti. Kaheksa riiki võivad saata maksimaalselt kolm triatleeti, ülejäänud riigid kaks. Olümpiamängudel on kavas triatloni individuaalvõistlus naistele ja meestele ning riikidevaheline teatetriatlon. 

Maailma Triatloni Korporatsioon - World Triathlon Corporation

World Triathlon Corporation ehk WTC korraldab Ironman ja Ironman 70.3 maailmameistrivõistlusi, Hy-Vee MV (ilma tuulessõiduta olümpiadistantsi triatloni mitteametlik MM) ja koordineerib kvalifitseerumist võimaldavaid etappe. Ironman ja Ironman 70.3 distantsidel lubatakse erinevates kategooriates igal etapil starti kuni 2500 sportlast. WTC maailmameistrivõistlustele Ironmani distantsil ehk Hawaii Ironmanile kvalifitseerub läbi
KPR ranking süsteemi kuni 50 PRO-klassi meestriatleeti ja 35 naistriatleeti. Lisaks saavad starti valideerimiskriteeriumi täitnud viimase viie aasta Hawaii Ironmani võitjad, 70.3 maailmameister ning Hy-Vee võitja.